Zeytin Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Zeytinin insan sağlığına faydaları herkes tarafından biliniyor. Zeytinin faydalı olduğu kadar çekirdeği de bu durumda devreye giriyor. Yapılan pek çok araştırmaya göre bilimsel dayanağı olup olmadığı kesin değil, zeytin çekirdeği kişinin boğaz boşluğundan mideye inene kadar kolayca sindirimini gerçekleştirdiği söyleniyor. Bunu birçok denek üzerinde ve bazı cihazlar tarafından tespit edildiği belirtilmektedir. Zeytin çekirdeği yutmak herkes tarafından uygulanan bir yöntem değildir.

Zeytin Çekirdeği Faydaları

  • Midede yanma sıkıntısı yaşayan kişiler zeytin çekirdeği yuttuktan sonra bu şikayetlerinin ortadan kalktığı belirtilmiştir.
  • Sindirim sistemi ve kabızlıkta yaşanan problemleri ortadan kaldırır.
  • Zeytin çekirdeği yutan kişilerde basur sorunlarına da rastlanılmamaktadır.
  • Kansere yakalanma riskini ortadan kaldırır.
  • Mide sorunları olan gastrit ve ülser gibi şikayetleri ortadan kaldırır.

Zeytin çekirdeğinin faydaları maddeleri tıbbi bir destek ya da uzman görüşü değildir. Bazı uzmanlar zeytin çekirdeği yutmanın zararlı olduğundan bahsetmiştir. Özellikle de aşırı tüketimde büyük felaketler yaşanabileceği belirtilmiştir. Zeytin çekirdeğinin iki ucunun da sivri olması sebebiyle vücudun bu çekirdeği eritemediği söylenmektedir. Bu bilgilere dayanarak evde bu uygulamayı kendi başınıza yapmadan önce doktora danışarak uygulamalısınız.

Zeytin Çekirdeği Nasıl Çıkarılır?

Zeytin çekirdeği çıkarma yöntemlerinden biri bıçakladır. Geniş bir bıçak temin ederek zeytinin üzerine konulması, bıçağın üzerine ise kuvvetli bir şekilde vurulması gerekmektedir. Yumuşayan zeytinin çekirdeği yuvasından kolay bir şekilde çıkmaktadır.

Zeytin çekirdeği çıkarma yöntemlerinden bir diğeri ise huni ile yapılmasıdır. Huni suyun aktığı kısımdan başa gelecek şekilde konulmalıdır. Delikten zeytinler geçirilmeli, bunun sonucunda ise çekirdeklerin deliğin içerisinden aşağıya düşmesini sağlayabilirsiniz.

Zeytin çekirdeği çıkarma yöntemlerinde bir diğeri ise zeytin çekirdeği çıkarma makinesi satın almaktır. Kullanma talimatlarını okuyarak kolay bir şekilde zeytinden çekirdeği ayırabilirsiniz.