Japon Kadınların Hep Zayıf Olmalarının Sırrı

Japon kadınlarının kaç yaşında olursa olsun hep fit ve genç olmalarının sırrı hep merak edilir. Japon kadınlarının zayıflık ve güzellik sırları beslenme alışkanlıklarından geliyor. Peki Japon kadınlarının beslenme sırları nedir?

Japon Kadınların Beslenme Sırları

Japonya’daki kadınların sahip olduğu avantajlar saymakla bitmiyor. Her daim zayıf, güzel ve genç görünümlü olmalarının yanı sırsa tüm dünya genelinde en uzun yaşama süresine de Japon kadınlar sahiptir. 40 yaşındaki kadınların en fazla 20 yaşındaymış gibi görünmeleri, ciltlerinin çok geç kırışıp sarkması, saçlarının geç beyazlaması tüm dünya kadınlarının dikkatini çekiyor. Üstelik tüm dünyanın en lezzetli yemeklerini yiyerek incecik kalabiliyorlar.

Düşük Kalori, Zengin Mineral

Japon kadınlar öğünlerinde küçük porsiyonlarda birden fazla çeşit bulundururlar. Bu çeşitlerin kalorisi düşük, vitamin ve mineral açısından zengin olmasına dikkat edilir. Japonların bir öğünü balık ürünleri, pirinç lapası, sebze, meyve ve soya sosundan oluşan zengin bir menüden oluşur. Bütün çeşitler düşük kalori içerdiği için porsiyonların miktarı önem taşımaz.

Peki Bu Öğünler Nasıl Hazırlanır?

Japonya’da klasik bir öğün ızgara balık dilimleri, bir kase pirinç lapası, buharda haşlanmış sebze, miso çorbası, tatlı olarak meyve dilimleri yenir ve içecek olarak da yeşil çay içilir. Doğal yağ açısından da zengin olan Japon yemekleri, sağlıklı beslenme için herkesin ihtiyacı olan Omega – 3 benzeri iyi yağlardan fazlası ile zengindir. Şeker ve kalorisi düşük, mineral ve iyi yağ açısından zengin beslenme biçimi kadınların zayıflıklarını, gençliklerini ve güzelliklerini korumalarını sağlıyor.

Japonya’da Batı’ya kıyasla işlenmiş gıda çok az bulunur. Tüm Japon halkı tarafından tüketilen kalori miktarı diğer ülkeler ile kıyaslandığında çok düşüktür. Japonların açlık hissini tetikleyen ghrelin hormonu daha az çalışır. Acıkma hissi çok nadiren hissederler.

Japon Mutfağında Pirinç Çok Önemli

Asya kültüründe şöyle bir atasözü var: “İçki bir saat, evlilik üç gün, pilav ise bir ömür boyu mutlu eder!” Japon mutfağının her öğünde olmazsa olmazı pirinç pilavıdır. Kahvaltı da dahil olmak üzere her öğünde Batı kültüründeki ekmek yerine pirinç pilavı yeniyor. Peki bu kadar pilav yiyip nasıl fit kalıyorlar. İşte onun da sırrı haşlanmış pirinçte. Japonlar buharda pişmiş pirinç lapası tüketiyorlar.

Japon Kültüründe Kahvaltı Çok Önemli

Japon kültüründe kahvaltı çok önemli bir yer tutuyor. Klasik bir kahvaltı sofrasında yeşil çay, buharda pişmiş bir kase pirinç, taze soğan ve tofulu miso çorbası, küçük nori yosunu yaprakları, küçük bir omlet ya da ızgara som balığından oluşuyor.

Japonların Tatlı Kültürleri de Farklı

Japonların yemeğin hemen ardından tatlı yeme alışkanlıkları yok. Tatlıyı sadece öğün arası ara saatlerde saat 10’da ya da öğleden sonra saat 3’te yeşil çay ile birlikte tüketiyorlar. En sevdikleri tatlı ise kırmızı fasulyenin haşlanıp şekere batırılmasıyla hazırladıkları “azuki” isimli tatlı. Kremalı pastalar ve şerbetli hamur işi tatlılar mutfak kültürlerinde yer almaz. Ana tatlıları tamamen meyve kültüründen ibaret. Çikolata her kültürde olduğu gibi Japon kadınları tarafından da çok seviliyor. Japon kadınların sırrı küçük porsiyonlar ve seyrek yeme düzenleri. Batı ya da Amerikan toplumunun porsiyonlarının neredeyse 3/1’i boyutunda olduğu biliniyor.