Tığ İşi Bluz Nasıl Yapılır?

Tığ işinden yapılan bluzlar bir hayli dikkat çekmekle beraber oldukça şık ve zarif bir görünüş sağlar. Her zevke ve tarza uygun modeller bulabileceğiniz bu yazlık tığ işi bluzlarda, kendi zihninizi zorlayarak ve hayal gücünüzü kullanarak da yeni tığ modelleri üretebilmeniz de mümkündür. Üstelik dilediğiniz kıyafetinize uyum sağlayabilecek ve kombinlemekte hiçte zorlanmayacağınız bu bluzları en özel anlarınız da dahi kullanabilirsiniz.

Tığ İşinden Dantelli Yazlık Bluz Modeli

Satın almış olduğunuz fabrika ürünleri pek hoşunuza gitmiyorsa, bu gibi problemler yaşamak istemiyorsanız, kendi bluzunuzu kendiniz örmeyi düşünebilirsiniz. Üstelik yalnızca kendiniz için değil para kazanmak, ev ekonomisine katkı sağlamak amacıyla çevrenize de bluz örebilirsiniz.

Örgü örmeyi bilmiyor olmanız sizi bu işten soğutmasın. Bu iş sandığınız kadar zor olmamakla beraber öğrenebilmeniz için pek çok teknik ve model anlatımı mevcuttur. Bu aşamada öğrenmeniz gereken en önemli şey ise tığ oyası modelidir. Bluzun temelini tığ oyasının oluşturması sebebiyle, bunu yapmayı öğrendiğiniz takdirde işiniz daha kolay olacaktır.

Tığ İşinden Bluz Yapımı

Tığ işinden bluz yapabilmeniz için öncelikle yapmanız gereken, gerekli malzemeleri temin etmektir. Özellikle yaz ayları için daha uygun olan dantelli bluzlar için merserize tarzı ip tercih etmeniz ve ipinize uygun bir tığ almanız gerekir. İster uzun kollu, ister yarım kollu yapabileceğiniz bluzlarınızı yine istediğiniz renkte örebilirsiniz. Seçmiş olduğunuz modelin anlatımını takip ederek örme işlemine başlayabilirsiniz. Üstelik örmüş olduğunuz bluzun modeline ya da kendi zevkinize göre ahşap ya da plastik boncuklardan faydalanarak, bluzunuza farklı, doğal bir hava katabilirsiniz.

Motifler halinde ya da file olarak öreceğiniz bu bluzları, yazın tatile gittiğinizde plajlarda rahatlıkla giyebilir, kombininizi bir şapka ya da çanta ile de tamamlayabilirsiniz.