İki Renkli Tığ Oyasında Renk Seçimi

Tığ oyası denilince akla ilk gelen el işlerinden biri tülbent ve havlu kenarlarıdır. Geçmişten günümüze kadar aktarılan ve genellikle hanımların ya hobi ya da para kazanmak maksadıyla yapmış oldukları tığ oyasında pek çok seçenek mevcuttur. Bunlar, akla ilk gelenler gibi tülbent, havlu kenarları, danteller, kazaklar ve sairdir.

İki renkli tığ oyası yapmaya karar verdiğinizde çok bir malzemeye ihtiyacınız olmayacaktır. Örneğin bir tülbent – çember oyası yapacağınız zaman tülbendinizin rengine göre iki farklı renk seçmeli ve tığ modelinize göre de tığ seçimi yapmalısınız. Yani bu demek oluyor ki; iki renkli tığ oyasında renk seçimi tamamen sizin inisiyatifinize bağlı.

Tülbent Kenarlarında Renk Seçimi

Tülbent için örülen iki renkli tığ oyalarında tülbendin zürafası da yine seçmiş olduğunuz iplerden biri ile çekilmelidir. Bu nedenle de genellikle çiçekli modellerde hanımlar özellikle renklerden birini yeşil seçerler. Ancak elbette ki kişi dilediği renkte iplerini seçebilir.

Havlu Kenarlarında Renk Seçimi

Öte yandan havlu kenarları için yapılan tığ modelleri de oldukça şık ve göze hitap eden cinstendir. Havlu kenarı için tercih edeceğiniz söz konusu iki rengin, havlunuzun rengi ve desenine göre belirlenmesinden fayda vardır.

Bebek Battaniyelerinde Renk Seçimi

Tığ işi tabi ki yalnızca tülbent oyası ile sınırlı değildir. Tığ aracılığı ile bebeğiniz ya da torununuz için bebek battaniyeleri de örebilirsiniz. Genellikle bebek battaniyelerinde, eğer bebek erkekse beyaz mavi, kız ise pembe beyaz renkleri tercih edilir. Bazı ev hanımları ise her iki cinsiyet için de uygun olacak renkleri tercih edebilirler. Örneğin; sarı-yeşil, beyaz-yeşil, sarı-beyaz, kırmızı-beyaz gibi renk kombinleri, kız bebekler için de, erkek bebekler için de uygundur.

Dantellerde Renk Seçimi

Hemen hemen her hanımın evinde vazgeçilmezlerden biri olan dantelleri de iki renkli olarak örebilmek mümkündür. Renk seçimlerini ise dilerseniz zevkinize göre, dilerseniz de evinizin dekorasyonuna göre tercih edebilirsiniz.