Tığ ile Motif Nasıl Yapılır?

Tığ oyası, ev hanımlarının severek yapmış olduğu, kimi zaman boş vakitlerini değerlendirirken, kimi aman da para kazanmak ve ev ekonomisine katkı sağlamak adına yapmış olduğu bir çeşit el işidir. Tığ işi motif yaparak pek çok ürün elde edebilirsiniz. Bunlardan bazıları ise yatak örtüsü, battaniye, dantel, kırlent, çanta ve mutfak bezidir.

Tığ işinden örülebilecek motifleri birleştirerek dilediğiniz ürünleri elde edebilirsiniz. Örneğin; bir mutfak bezi ya da battaniye elde edebilmek için küçük küçük pek çok motif yaparak daha sonrasında bunları yine tığ yardımıyla ya da iğne yardımıyla birleştirebilirsiniz.

Tek Renkli Tığ ile Motif

Tığ modelleri arasından seçilen basit bir motif için öncelikle ihtiyacınız olan ip ve tığı temin etmelisiniz. Bu motifler için yün ip ve 4 numaralı tığ kullanmanızda fayda var. Ardından tığınıza ipi sabitlemek için bir adet ilmek atmalı, 6 adet zincir yaptıktan sonra bir halka oluşturabilmek adına 6’ınci zinciri ilk zincirin içine batmalısınız. İki defa zincir çekip halkanın tam ortasına battıktan sonra, iki defa da ikili trabzan örmelisiniz. Böylelikle 3 adet ikili trabzan elde etmiş olacaksınız. Köşe için 3 adet zincir çekip ortaya battıktan sonra bir kez daha 3 adet ikili trabzan örmelisiniz. Aynı işlemi halkanın etrafını dönünceye kadar tekrar etmeli, son trabzanı da ilk trabzan ile birleştirmelisiniz. Bir adet zincir çekip düğüm attıktan sonra da ipinizi kesebilirsiniz. Böylelikle ilk motifinizi elde etmiş olacaksınız.

Çift Renkli Tığ İle Motif

Bu tığ oyası motifini çift renkli olacak şekilde örmüş olduğunuzda daha hoş bir görüntü elde edeceksiniz. Bu nedenle ikinci renkli ipinizi motifin köşesinden başlayarak iki defa zincir ve iki defa ikili trabzan örmelisiniz. Ardından ortaya bir kez zincir çekmeli, diğer köşeye batıp aynı işlemi tekrar ederek üç kez ikili trabzan örmelisiniz. Aynı işlemi devam ettirerek ikinci renkli olan sırayı da tamamlamalısınız. Bir sıra bir renk diğer sıra başka renk olacak şekilde toplamda 4 sırayı tamamladığınızda bir adet motif elde etmiş olacaksınız.