Beşamel Soslu Pırasa Nasıl Yapılır?

Pırasa; zambakgiller familyasından faydalı bir bitkidir. Ülkemizde en yaygın olarak tüketilen bitkilerin başında gelen pırasanın faydaları oldukça fazladır. İdrar söktürme özelliği vardır. Soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklarda kaynatılarak suyu içildiğinde göğsü yumuşatıp öksürüğü önlemektedir. Cilt için en faydalı bitkiler arasında olan pırasanın kalbe, kana, göze, kemiklere ve sindirim sistemine de faydaları sayılamayacak kadar fazladır.

Beşamel Soslu Pırasa Nasıl Yapılır? Tarifi Nedir?

Beşamel soslu pırasa yapımı basit olan faydalı bir yiyecektir. Pırasayı pek sevmeyen çocuklarınız için farklı bir lezzet sunan beşamel soslu pırasayı hazırlamak da bir o kadar kolaydır. Beşamel soslu pırasayı hazırlamak için gerekli olan malzemeler; 1,5 kg yıkanmış ve temizlenmiş pırasa, 1 fincan sıvıyağ (tercihen zeytinyağı da kullanılabilir), kullanmak istediğiniz kadar tuz ve 1 çay kaşığı kadar da şeker. Hemen herkes tarafından sevilen ve lezzetli olduğu kadar kolay hazırlanması ile de dikkat çeken beşamel sos için gerekli olan malzemeler ise; 2 yemek kaşığı elenmiş un, 3 su bardağı süt (tercihen yağsız süt de kullanılabilir), 3 yemek kaşığı yağ (zeytinyağı veya tereyağı kullanılabilir), kullanım tercihi kadar tuz ve son olarak da karabiber. Tercih edilirse üzerine 150 gr kaşar peyniri de eklenebilir.

Başamel Soslu Pırasa Nasıl Yapılır?

Pırasanın yapılışı; Önceden temizlenmiş pırasalar 2-3 cm eninde doğranarak bir tencere içerisine alınır. Üzerine 1 fincan sıvıyağ (tercihen zeytinyağı) konur. Daha sonra tercih edilen miktar kadar tuz ve 1 çay kaşığı şeker de eklenerek kısık ateşte ve tenceremizin ağzı kapalı olacak şekilde pırasalar yumuşayana kadar kaynatılır. Yumuşayan pırasalar içerisindeki suyu süzülerek bir borcam içerisine eşit miktarda dağılacak şekilde dökülür.

Pırasa soğumaya başladığında beşamel sos yapımı başlar. Yemeklere farklı lezzet katan kolay yapımlı beşamel sos yapımı; Elenmiş un bir tencere (mümkünse sos tenceresi) içerisinde 3 yemek kaşığı zeytinyağı veya tereyağı ile pembeleşinceye kadar kavrulur. Daha sonra 3 su bardağı süt ilave edilerek kaynatma işlemi başlatılır. Kaynamaya başlayan karışıma ocak kapatılarak tercih edilen miktarda tuz ve karabiber ilave edilir. Soğumaya bırakılan pırasaların üzerine hâlâ sıcak olan beşamel sos eşit miktarda dağılacak şekilde dökülür. Daha önceden 200 derece olacak şekilde ısıtılan fırına beşamel soslu pırasa koyularak üzeri pembeleşene kadar pişirilir. Üzeri pembeleşen beşamel soslu pırasaya tercih edildiği takdirde kaşar ilave edilerek tekrar fırınlanır. Kaşarlar eriyince fırından alınır ve servis edilir.