Mermer Nerelerde Kullanılır?

Kesilip parçalanabilen her türlü taş endüstriyel anlamda mermer olarak kabul edilir. Taşın etken maddesi ne olursa olsun kesilme ve cilalanma özelliklerine sahip olması mermer olarak kabul edilmesi için yeterlidir. Mermerin dekoratif taşlar, traverten, dolomit granit ve benzeri taşlarla birlikte 2. grup madeni taşlar sınıfına girmesi kararı 5 Haziran 2004 tarihli ve 25483 sayılı resmi gazetede yayımlanarak Maden Kanununda yürürlüğe girmiştir.

Mermer Nedir?

Kalker ve dolomitik kalkerlerin tepkimeye girmesiyle tekrardan kristalleşen bileşimdir. %90 oranında Kalsiyum Karbonat (CaCO3) içerir. Geriye kalan %10’luk kısmını ise silis, silika, feldspat, demiroksit, mika, fluorin ve bazı organik maddeler bulunur.

Doğadan gelen hammadde toplanarak fabrikalarda işlenmesi ve kullanım amacına uygun hale getirilmesi sonucu ortaya çıkar.

Mermer tarih boyunca kullanılmış bir taş olarak görülmektedir. Öyle ki binlerce yıl öncesinden kalma ve mermerden yapılmış kalıtlar ortaya çıkmıştır. Ayrıca tarihi kalıntılar arasında olan mezar taşları, saraylar, kaleler, açık hava tiyatroları, piramitler ve tapınaklarda da mermer kullanıldığı görülmektedir. Tarihten bu güne sürekli gelişme gösteren mermer günümüzde de pek çok alanda kullanılmaktadır.

Mermer Nerelerde Kullanılır?

Dayanıklı ve uzun ömürlü olması sebebiyle pek çok alanda tercih edilen mermer tarih boyunca çeşitli alanlarda kullanılmıştır. Tarihte sanatsal alanlarda kullanılan mermer günümüzde yine sanatsal olarak kullanılmakla yanı sıra inşaat sektöründe de tercih edilmektedir. İnşaat sektörünün yanı sıra dekorasyon, süs eşyaları, heykel ve mezar taşları gibi pek çok kullanım alanında da tercih edilmektedir.

Doğadan büyük bloklar halinde alınarak işlenilen mermer binaların iç ve dış yalıtımında da tercih edilmektedir. Merdiven yapımında, mutfaklarda, şömine ve banyolarda da karşımıza çıkan mermer iç mimarinin en gözdeleri arasındadır. Tüm bunların yanı sıra dekor amaçlı da kullanılan mermer ile yapılan dekoratif ürünler sıkça tercih edilmektedir.

Granite göre daha yumuşak olan mermer, daha az kullanılan alanlarda tercih edilmektedir. Yapılan araştırmalara göre mermerin en çok kullanıldığı ülkeler ABD ve Almanya’dır. Ancak son yıllarda uzak doğuda da tercih edilmeye başlayan mermer ülkemizde de önemli bir yere sahiptir.