Ev Dekorasyonunda Mermer Kullanımı

Mermer yüksek basınç ve sıcaklıktan etkilenerek ortaya çıkan ve Türkiye’de rezervi olan bir madendir. Çoğunlukla Ege Bölgesi’nde olmasına rağmen en fazla Afyon’da çıkartılır. Su ve sıcaklığa dayanıklı olan mermer, ev içerisinde neredeyse her bölgede kullanılır. Tuvalette, banyoda, mutfakta, yer döşemesinde ve bahçe dekorasyonunda sıklıkla kullanılır.

Tuvalet Ve Banyoda Mermer Kullanımı

Neme dayanıklı olan mermer, temizliğinin kolay olması sebebi ile banyo ve tuvalette tercih ediliyor. Mermerin ana maddesi kireç olmasından dolayı üzerine kireç sökücü veya ona benzer kimyasallar dökülmediği sürece uzun yıllar kullanabileceğiniz dayanıklı bir üründür. Temiz ve ferah bir görüntü isteyenlerin tercihi mermerden yana oluyor. Beyaz, gri veya damarlı formları bulunan mermerin şık tasarımlar içerisinde de yer aldığı gözleniyor.

Mutfak Dekorasyonunda Mermer Kullanımı

Mutfak dekorasyonda kullanılan mermer iki çeşittir; birisi dökme, diğeri ise granit taşlardır. Dökme olarak tabir edilen mermer taşlar evyesi ile birlikte bir bütün olarak yapılırken granit formattaki taşlar belirli ölçülerde kesilerek evye kısmı boş kalacak şekilde yapılır. Doğal görünümlü mutfak tasarlamak isteyenlerin tercihi mermerden yana oluyor. Klasik ve modern tarzı bir arada birleştirmek isteyenler farklı tasarım ürünlerle birlikte mermeri kullandıklarında da farklı bir kombin oluşturabiliyor.

Salonda Mermer Kullanımı

Tuvalette, banyoda ve mutfakta tamam ama mermerin salonda ne işi var diye düşünenler elbette olacaktır. Bu düşünceye mermerin bir taş ve soğuk olabileceği düşüncesi ortaya çıkartıyor. Ancak mermer ısındığı zaman çabuk soğumayan bir madendir. Mermer sadece yer döşemesinde kullanılmıyor. Ayrıca salonlarınız özel alanlarınızdan biri olduğu için bu alanlarda dekorasyonunuza uygun renkte mermerler tercih ederek biblolar yaptırabilirsiniz. Doğallığı yansıtan mermerler sayesinde evinizi oldukça sade ve şık bir görünüme kavuşabilirsiniz.

Eviniz nemli bir bölgede ise mermerin nem tutma özelliğini kullanarak bu sıkıntınızdan da kurtulabilirsiniz. Farklı bir tasarımda yaptıracak olduğunuz mermer sehpalar ile misafirleriniz için şık bir sunum hazırlayabilirsiniz. Ayrıca salon içinde yer alan büyük kolonların kapatılması ve bu alanların ışıklandırılması da salonlarınıza ayrı bir hava katacaktır. Hem doğal hem de modern tasarımların bir arada olması evleri daha şık gösteriyor.