Yeni İş Kurmak İsteyenlere Öneriler

Her gün artan fırsatlarla birlikte yeni iş kurma fikirleri de çeşitlilik göstererek farklı çeşitli alanlarda gerek hizmet gerekse üretim, imalat olarak birbirinden farklı sektörlerde girişimciler için fırsatlar bulunmaktadır. Herkes kolay yoldan para kazanmak amacı ile olmasa da en azından hayatını idame ettirmek veya sermayelerini arttırmak amacı ile bir iş kurmak isterler. Bunlardan kimisi başarılı olur ve devam eder kimisi ise henüz yolun başında başarısızlıkla sonuçlanır ve son bulur. Bu nedenledir ki yeni iş kurma fikirleri arayışı aşamasında oldukça fazla önerileri okuyup, dinleyip başkalarının tecrübelerinden faydalanmalısınız. En önemlisi söylentilere göre değil gerçek yatırım uzmanları eşliğinde taleplere karşılık verecek şekilde girişimlerde bulunmak zorundasınız.

Öncelikle iş kurma fikirleri önerileri toplama aşamasındaysanız çok dikkatli olmak zorundasınız. Uzun fizibilite çalışmaları, çevre piyasa araştırması yapmanız gerekecektir. Sizden daha önce bu işe adım atmış kişileri araştırmak en doğrusu olacaktır. Ama onların başarısız olması sizin de başarısız olacağınız anlamına gelmez. Aynı şekilde başkalarının başarması sizin de başarılı olacağınızı göstermez. Bu sadece yoldayken aldığınız kararlara göre farklılıklar gösterecektir. Tabi piyasa yapısı, marka,ürün kalitesi rekabet düzeyi gibi konular elbette etki edecektir ancak siz seçtiğiniz iş kurma önerileri arasında tercihte bulunurken onları da göz önüne almış olmanız gerekiyor.

Günümüzde iş kurma fikirleri düşünüldüğü zaman hep bir alt bayilik, bir markanın şubesi, bir ürünün satış temsilcisi gibi seçenekler akıllara geliyor. Oysa iş kurmak sadece onlardan ibaret değildir. Bir çok özellikle teknoloji ve bilimsel gelişmelere göre sayısız yeni seçenek eklenmiştir. Satış odaklı değil de belki de hizmet odaklı bir girişim sizin için daha doğru bir karar olabilir. Elbette bir markanın gücünü arkanıza almak oldukça önemlidir ancak sadece onunla sınırlandırmak doğru değildir.

Bunlara ek olarak kesinlikle üretim, imalat sektörünün de çok geniş bir yelpazesi vardır. Belki de kendinize bir defada olsa ne imalatı yapabilirim diye sormanız gerekir. Bu soru üzerinden düşüncelerinizi yoğunlaştırırsanız gerçekten ne imalatı yapılabileceğini tespit ederek çok daha fazla kazanç sağlayabilirsiniz. Aslında imalat daha dar anlamlı düşünüldüğünden siz sorunuzu ne üretebilirim, hangi ürünleri ne şekilde pazarlayarak tüketicilerin beğenisini kazanabilirim gibi düşüncelere de yer vermelisiniz.

iş kurma fikirleriSize bu yazımızda doğrudan bu işi yapın, şu işleri yapabilirsiniz şeklinde sıralamak yerine en doğru işi yapabilmeniz için kritik sorulara ve noktalara yer vermeye çalıştık. Belki de bu yazımıza paralel düşünerek iş kurma fikirleri arasından en doğru olanı daha kolay bulabilirsiniz.