Türkiye’nin İlk Dijital Üniversitesi

Tamamen dijital bir Üniversite olmasıyla dikkat çeken Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi derslere başlamak için gün sayıyor. Kısa adıyla Netkent olarak nitelendirilen bu üniversitede dersler tamamen internet üzerinden yapılıyor. Turkcell tarafından da desteklenen proje büyük ses getirecek gibi görünüyor. İlk aşamada İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve Hukuk Fakülteleri ile e eğitime başlayacak üniversitenin zamanla bölüm sayısının artması bekleniyor. Dersler canlı ve görüntülü olarak yapılabiliyor. Öğrenciler ders saatlerinde gerçek sınıftalarmış gibi öğretmenleriyle iletişime geçebiliyorlar. Dersleri kaçıran öğrenciler istedikleri zaman kaçırdıkları dersin tekrarını sistem üzerinden izleyebiliyorlar. Teknolojinin en büyük nimetlerinin kullanıldığı stüdyolarda video çekimleri yapılarak öğrencilere sunuluyor.

Gelelim merak edilen diğer önemli konulara. Netkent’e kayıt olmak için hangi şartları sağlamak gerekiyor ? Lisans veya açıköğretim programlarından mezun iseniz sisteme sınavsız bir şekilde kayıt olmanız mümkün. Tıpkı 2. bir üniversite okuyormuş gibi düşünebilirsiniz. Halen bir lisans programında öğrenci iseniz de bu dijital üniversiteye kayıt olabilirsiniz ancak bu üniversitenin diplomasını alabilmeniz için devam ettirdiğiniz lisans programını bitirmeniz gerekmekte. Kayıt için vesikalık, kimlik bilgileri ve diploma gibi çok spesifik olmayan belgelere ihtiyacınız var. Ayrıca bunları fiziksel olarak değil online kayıt sistemine yükleyerek ulaştırmanız yeterli. Netkent’te derslere u oranında devam zorunluluğu var ancak bu hemen gözünüzü korkutmasın. Kaçırdığınız dersleri sonradan izlerseniz bu derslere devam etmiş sayılıyorsunuz. Sınavların bazılarının online olarak yapılacağı açıklanan üniversite bu özelliği ile de teknolojiyi yakalamış gibi görünüyor.

Diğer üniversitelerden farklı olarak Netkent’ te fakülte seçilerek kayıt yapılıyor. İlk sene tüm üniversite öğrencileri aynı dersleri görüyor, 2. sene ise istedikleri bölümü seçebiliyorlar. Netkent’e kayıt olduğunuzda öğrenci kartınız posta yoluyla size ulaştırılıyor. Netkent 2. üniversite olarak sayılmasına karşın tıpkı diğer üniversitelerde olduğu gibi askerlik ertelemeye neden olmuyor. Üniversite elbette bedava değil. 2018 – 2019 dönemi lisans programı için 1980 TL ödeme yapmanız gerekmektedir. Yüksek lisans programları için belirlenen miktar ise 9000 TL. Taksit imkanlarının olması yanı sıra peşin ödemelerde bir miktar indirim yapılıyor. Üniversite hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak için Netkent internet adresini ziyaret edebilirsiniz.