Türkiye’de Bitcoin ile Alışveriş Yapmak

bitcoin

Gün geçtikçe Bitcoin ve türevi kripto paralar hem değer kazanıyor hem de kullanım alanı artıyor. Öyle ki bir çok internet sitesi şimdiden ödeme yöntemlerini bitcoin ile ödeme yapılabilecek şekilde güncellemiş durumda. Bu sayının önümüzdeki yıllarda artması ve daha yaygın bir ödeme ağı oluşturulması planlanıyor. Sadece eticaret yapılan internet siteleri değil herkes bitcoin ile ürün satmaya başlamış durumda. Örneğin sahibinden gibi ikinci el ürünleri satılabildiği yerlere bitcoin ile ödeme kabul edilir şeklinde notlar da düşüldüğü görünüyor.

Çünkü neticesinde bitcoin ile ödeme yapmanın diğer finansal araçlardan hiç bir farkı yok. Her ne kadar resmi kanallarda şimdilik resmi bir ödeöe aracı olarak bitcoin kabul edilmese de halk arasında çoktan yerini almış görünüyor.

Bitcoin ile Ne Alınabilir?

Örnek ilanımızdan da görüleceği üzere 14 Bitcoin yani aşağı yukarı 1 milyon Türk Lirası karşılığında bir yat satın alabilirsiniz. Bu örneğin yanı sıra diğer binek araçların çoğu da bitcoin ile satın alınabilir durumda. Bunun için bu tür eticaret sitelerinde Bitcoin araması yaparak tüm satılan ürünleri görebilirsiniz.

Bitcoin ile ödeme yöntemi sadece ülkemizde değil dünyanın bir çok yerinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Hatta bir çok ülkede resmi kanallar yardımıyla da bitcoin kullanımı resmi bir şekilde desteklenmekte. Özellikle bitcoin ve benzeri cripto paraların nasıl kayıt altına alınarak daha yaygınlaştırılması ve gündelik işlerimizde kullanılabilir şekilde entegre edilmesi bir çok kişi tarafından savunulup tartışılmakta. Türkiye’de de bitcoin kullanılabilirliğini zamanla göreceğiz. Özellikle SPK ve Maliye’nin bu yöndeki çalışmaları Türkiye’de bitcoin piyasasına ciddi anlamda yön verecektir.