En Değerli Para Hangisi Dünyanın En Değerli Parası

Hızla yükselen dolar ve euro dan sonra Türk Lirası karşısındaki dünyanın en değerli parası hangisi araştırmasını yapmak istedik. Öyle ki şu günlerde doların ateşli yükselişi sadece o para biriminde mi yoksa diğerlerinde de aynı yükseliş mevcut mu ya da diğer kurlar aslında sabitte Türk Lirası mı değer kaybediyor inceleyelim. Çünkü gazetelerde, televizyonlarda, meydanlarda ve sosyal meydanlarda hep dolar çıktı, yükseldi diye dillendiriyor. konunun muhatabı olmayanlar konuştuğu için kimse diğer dövizlerden bahsetmiyor ya da liranın değer kaybından. Bu yazımızı ele alırken 1 aralık 2016 tarihli TCMB döviz kurlarını baz aldığımı belirtmek isterim. Gerçekten spontane olarak başladığım yazıma kurları basit matematiksel olarak hesaplayıp dökeceğim. Karşılaştırma olarakta 1 Temmuz verilerini baz alacağım. Sizde kontrol edebilirsiniz.

Araştırmaya dolar üzerinden başlayalım. Dolar 1 temmuz günü 2,8898 lira iken 1 aralık tarihinde 3,4546 olarak günü kapatmıştır. Basit matematikle bir dolar 0,5648 kuruş değer kazanmıştır. Yüzde olarak bakacak olursak %20 değerlenmiştir. Akabinde euro kurunu ele alırsak, 3,2102 olan euro kuru bugün baktığımızda 3,6686 liraya yükselerek 45 kuruş artış göstererek %18 yükselmiştir. Yani euro da en az dolar kadar artış göstermiştir. Hatta neredeyse aynı oranda seyretmiştir. Diğer tüm para birimlerine baktığımızda da yüzde olarak birbirine çok yakın seyrettiğini görüyoruz. (Tablo 1) Yani o halde bugün dolar üzerinden yapılan tartışmalar gereksiz gibi görünüyor. Bence tüm suçu dolar kuruna bağlamak ya da tek çözümü doları düşürmek ve bu yükselişi dolara bağlamak eksik bir yorumdur. Çünkü bence Türk Lirası karşısında eğer tüm kurlar yakın oranlarda değer kazanmışsa benim yorumum diğer para birimlerinin değil Türk Lirasının değer kaybettiği yönündedir. Peki ne oldu da tablo bu yeni haline geldi. Kimilerine göre dolar neden bu kadar yükseldi bana göre TL neden bu kadar değer kaybetti? Tabi ki bunda bir çok faktör bulunmakta ve tek bir neden aramak kesinlikle yanlış. Ancak temel nedenler olarak 15 Temmuz sonrası piyasalar, OHAL, Amerikan seçimi ve Avrupa Birliği olan ilişkilerimiz başı çekmektedir. dunyanin-en-degerli-parasi

Bu açıklamalarımızdan sonra merak ettiğiniz dünyanın en değerli parası konumuza dönmek gerekirse, basit anlamda en değerli diye bir karşılaştırma olamaz. Sadece karşı bir kur üzerinden karşılaştırması olabilir. Sadece siyasi olarak en güçlü, konvertibilitesi en yüksek şeklinde bir yorum yapılabilir.  Aslında sizin öğrenmek istediğiniz Türk Lirası karşısındaki değeri bakımından bu tarih itibari ile TL karşısındaki en değerli para birimlerini sıralamak gerekirse Kuveyt Dinarı, İngiliz Sterlini, Euro, Dolar ve İsviçre Frangı gibi bir sıralama yapabiliriz.

İşte son verilere göre dünyanın en değerli para birimi sıralaması;

  1. Kuveyt Dinarı: TL karşısındaki en değerli para birimi
  2. İngiliz Sterlini: İngiltere para birimi. Pound.
  3. Euro: Avrupa Birliği ortak para birimi
  4. Amerikan Doları: Belkide dünyada en çok kullanılan para birimi.
  5. İsviçre Frangı: Hala yaygın kullanımı olan frank.