Tülbent Oyası Modelleri

Genellikle maharetli ev hanımlarının çocukları için ya da genç kızların çeyizleri için olmazsa olmazlardan biri olan tülbent oyaları, özellikle çabuk bitirilmesi özelliği sayesinde, sabırsız olan bayanlar için el işiler arasında en caziplerinden biri olarak görülüyor.

Tülbent Oyası Araçları

Tülbent, diğer isimleri ile yemen, çember, yazma için oyaları tığ, şiş ya da iğne yardımı ile yapmak mümkündür. Bunların her birine tığ oyası, iğne oyası gibi isimler verilir. Gerek genç kızların çeyizleri için, gerekse de hemen kullanım için oldukça ideal bir tercih olan bu oyalar, pul, boncuk gibi aksesuarlar ile süslendiğinde daha şık ve zarif bir hala alacaktır. Ayrıca söz konusu bu malzemeler arasında, bu işe yeni başlayanlar için en uygun örgü aracı tığdır. İğne oyasına kıyasla daha kolay olan tığ oyası modelleri de sizin için oldukça doğru bir tercih olacaktır.

Bazen bazı hanımlar söz konusu bu tığ modellerini tülbentten ayrı bir şekilde örüp, sonradan tülbente monte edebilirler. Fakat bu işin normal olanı, tülbentin kenarında örülenidir. Çünkü genellikle ayrı olarak örülen tığ oyası her zaman daha basit ve kolay olur. Üstelik bazen ayrı olarak yapmış olduğunuz oyaya uygun bir tülbent aramak zorunda kalabilirsiniz. Yani tülbente göre oya değil, oyaya göre tülbent uyarlamanız gerekebilir. Ancak bunun aksine tülbente göre özel kullanım ya da çeyiz için örülen tığ oyası ise her zaman daha şık ve uyumlu olur.

Tülbent Oyası Modelleri

Çeyiz için yapılan tülbent oyalarında genellikle pul, boncuk gibi aksesuarlar görebilmek mümkündür. Tığ oyası modellerinde de oldukça sık rastlanan bu boncukları, oyanın modeline ya da tülbentin rengine göre kullanmak da yine daha zengin ve harika bir model elde etmenizi sağlayacaktır. İşte sizler için derlemiş olduğumuz birkaç tülbent oyası modeli…