Tarım Kredisi Veren Bankalar Hangileridir

 Tarım Kredisi Faaliyetleri

 

Tarım ve çiftçilik faaliyetleri ülkemizde ve dünyada her mevsim devam eden bir uğraştır. Bu yüzden birçok insan kaliteli ürün yetiştirmek için tarıma yönelmektedir. Çiftçilere devlet her sene daha iyi şartlarda tarım yapabilmeleri için destek vermektedir. Meyve ve sebze yetiştiriciliğini layıkıyla yapmak insanlara daha güzel ürünler sunmak için bilindiği gibi devlet özellikle genç çiftçileri düşünerek 2017 yılında 30 bin çiftçiye kredisi desteği vermişti.2018 yılında da bu destek katlanarak arttı ve çiftçiler bu krediler yararlandılar.

 

Çiftçilerin ürün ekme ve hasat zamanında ihtiyaç duyduğu nakde devlet tarafından sağlandığı gibi bazı özel bankalar ve kamu bankaları tarafından da tarım kredisi desteği verilmektedir. Bu bankalar çiftçiler için ayrıca hazırladığı özel kampanyalar ile çiftçilerin yanında olmaktadır. Çiftçiler tohum alımı, ekimi ve tarlada işçi çalıştırma gibi tarım işleyişinde çeşitli sıkıntılar yaşamaktadır. Bu sıkıntılara ilaç olmak için çeşitli bankalar çiftçilerin kendisine özel hazırladığı bireysel planlar ile geri ödeme kolaylığı tanımaktadır. Üstelik bankaların sunduğu yılda 1 kez geri ödeme fırsatı da çiftçilerin ellerinin bollaştığı hasat zamanında rahatlıkla ödeyebilecekleri uygun bir fırsattır.

 

Çiftçiler Tarım Kredisini Nasıl Alabilir?

Çiftçiler her yıl bankalardan kendi hesabına uygun olmak kaydıyla kredi alırlar. Genellikle kamu bankalarını tercih eden çiftçiler için kamu bankaları başta olmak üzere özel bankalar da çiftçilere uygun düşük faiz oranları ve çok taksitli geri ödeme seçenekleri ile çeşitli kampanyalar yapmaktadır.

 

Kamu ve özel bankalar çiftçilerden öncelikli istediği belge gelir belgesidir. Burada amaç çiftçilerin düzenli olarak aldığı kazancı görmektir. Ayrıca verilecek olan kredinin miktarı da bu gelir belgesine bakılarak belirlenir.

 

Bankaya gelir belgesi ibraz edemeyen çiftçiler için bankalar çiftçilerden çiftçi kayıt belgesi veya hayvan işletme belgesi gibi kendisinin çiftçilik faaliyetlerini gösteren bir belge ister. Bunun yanında ruhsat ve tapunun bir sureti de bankalara verilmesi gerekmektedir.

 

Son olarak çiftçinin kredi notu baz alınarak çiftçilere en kısa sürede banka tarafından kredi cevabı verilir.

 

 Tarım Kredisi Veren Bankalar

 

Her yıl ülkemizde çiftçilik faaliyetleri ile uğraşan ve topraktan ürün yetiştirme işine girmek isteyen kişiler için çok çeşitli bankalar çiftçiye kredi olanağı sunmaktadır. Tarım Kredisi başvurusu için bankanın istediği gerekli resmi evrakları bankaya sunan çiftçiler gelir durumuna göre kredi limiti belli olmaktadır. Tarım işçilerine kredi veren bankalar ise şu şekilde sıralanabilir;

 

  • -Ziraat Bankası
  •  -İş Bankası
  •  – Şekerbank
  •  -Qnb Finansbank
  • -Yapı ve Kredi Bankası
  • -Halkbank
  • -Garanti Bankası
  • -Denizbank
  • -TEB gibi ülkemizin dört bir yanında şubesi olan bu bankalar çiftçilere kredi vermektedir.