Steem Dolar SBD Nedir?

2016 yılından itibaren kripto para sektöründe yer almaya başlayan sistem Blockhain tabanı üzerinden veri paylaşılarak maddi kazanç elde edilmesi sağlamaktadır. Sosyal paylaşım ağlarına rakip bir yapıda hazırlanmış olan Steem.it platformu üzerinden paylaşımlar yapılarak kazanç elde edilmektedir. Özellikle blog yazarak para kazanmak isteyenlerin tercih ettiği sistem,  Adsense reklamları ile kazanç sağlamak isteyen fakat başarıya ulaşamayan eksim tarafından tercih edilmiştir. Son zamanlarda sistem üzerinde önde gelen sosyal medya fenomenleri yer almaktadır.

Steem Dolar Cüzdanı Nedir? Marketi Var Mı?

Steem platformu üzerinden kazanç elde edilmesi kısmında yapılmış olan her hangi bir paylaşım 7 gün sonrasında cüzdan ( Walet) kısmına SBD olarak aktarılmaktadır. Steemit panelinde yer alan marketten anında SBD’yi Steem Dolara çevirme imkanı bulunmaktadır. Steem dolara çevrilmiş olan değeri önde gelen borsalara Steem olarak transfer edilmesi ile kripto para borsalarına geçiş yapılmaktadır.

Steemit’ten Nasıl Kazanç Sağlanır?

Steemit platformu sosyal paylaşım ağarlının alternatifi olarak kurulmuştur. Steem üzerinden direk paylaşımlar yapılabilmekte, Dlive üzerinden videolar paylaşılmakta, Dmania üzerinden komik resimler yer almaktadır. Buna benzer farklı steem tabanlı Blockchain yazılımları tek hesaba yani steem cüzdanına bağlı olmaktadır. Yapılmış olan paylaşımlar sonrasında her bölümün botundan ve balina denilen yüksek itibar puanlarına ulaşmış olan kişilerden oy alınmaya çalışılmaktadır. Yapılmış olan oy değerinin yüzde 25’i beğeni ve yorum yapanlar arasında ‘’Küratör’’ ödülü olarak paylaşılmaktadır. Bunun sonrasında geriye kalan yüzde 75’in yarısı güç yarısı da direk SBD olarak hesaba gelmektedir. 7. Günden sonra yapılmış olan paylaşım üzerinden her hangi bir gelir elde edilmesi söz konusu değildir.

Steemit Ne Zaman Kuruldu ve Steemit Güvenli Mi?

2016 yılında iki arkadaş tarafından proje hazırlanmış ve yayına başlamıştır. Ned Scoot, Steemit Inc şirketinin sahibi olarak steem platformunu devam ettirmektedir.  Birçok kişinin kısa zamanda üye olarak yer alması sonrasında sistem yeni başlayanlarında güç dengesi içinde kalabilmesi için 25 itibar puanı ile başlatırken 15 SBD değerini vermektedir. Kazanılan Steem değerlerinden ise öncelikle olarak 15 SBD düşülerek Blockhain verisinin içinde artıya geçilmekte ve burada güç olarak bilinen değer ise gene kullanıcının tasarrufunda yer almaktadır.