Sepet Kur Nedir

Sepet Kur

Döviz piyasasının önemli argümanlarından birisi olan sepet kur hakkında birkaç detaylı bilgi vermeye çalışalım. Çünkü sadece sepet kur nedir bilmek döviz piyasasındaki yerini ve önemini bilmek için yeterli olmayacağı gibi dış ticaret ile ilişkisi ve diğer döviz kurları ile bağlantısını doğru yorumlayabilmek önemlidir. Açıklamalarımıza geçecek olursak

Sepet Kur Nedir

Sepet Kur, en temel haliyle birden fazla kurun birleşimi ile oluşan yeni bir kur değeridir. Zaten sepet anlamının da oradan geldiğini anlayabiliyoruz. Öyle ki en az iki dövizin oluşturduğu ve bu dövizlerin yarım değerlerinin toplamıyla oluşan yeni bir döviz değeridir. Örnek vermek gerekirse: Sepet kur, dolar ve euro para birimlerinden oluşan bir sepetimiz olsun. Dolar ve Euro’nun o anki kur değerlerinin yarısının toplamı ile oluşan yeni kurumuzdur. Yani 1 dolar 3TL iken ve 1 euro da 4TL iken sepet kurumuz; (USD/2)+(EUR/2) şeklinde olacaktır. Örneğimizde ise 1.5+2 toplamından 3.5 TL olarak hesaplanmaktadır. Tabi örneğimizde tam sayılar kullandık. Gerçek hayatta farklı değerlerde kurlar da olabilir. Ancak temel mantık hep aynı şekildedir. Sadece euro ve dolar değil tüm para birimleri ile kur sepeti oluşturulabilir.

Ülkemizde çoğunlukla dolar  ve euro ile dış ticaret işlemleri yapıldığı için bu sepet kullanılmaktadır. Bunun detaylarına girmek gerekirse ya da neden böyle bir yeni döviz sepeti oluşturulduğunu açıklamaya çalışalım. İthalat ve ihracatımızı farklı para birimleri ile farklı miktarlarda yapmaktayız. Bu nedenle ne kadar etkin dış ticaret işlemlerimizin olduğunu ya da hangisi üzerinde daha fazla etkimiz olması gerektiğinin tespiti için kullanılabilen ileri düzey bir araçtır. Detaylı bir şekilde bu konuda bir sonraki yazımızda ilişikli bir şekilde vermeye çalışacağız. Çünkü sepet kur ülkeler arası ekonomi politikalarında ve özellikle yorumlama konusunda önemli bir göstergedir.