Lotus Çiçeği Çayı Nedir?

Lotus çiçeği çayı, Uzak Doğu’da çok önemli olan lotus çiçeğinin yaprakları ve yeşil çay yapraklarının harmanlanmasıyla oluşur. Lotus çiçekleri ve yeşil çay yapraklarının kapalı bir yerde bekletilmesiyle elde edilmektedir. Ayrıca yeşil çay yapraklarının lotus çiçeğinin içerisine konulup bekletilmesiyle de elde edilmektedir. Bu işlemler sırasında yeşil çayın yaprakları lotus çiçeğinin tüm aromasını içine çekmektedir. Lotus çiçeği ve yeşil çay yapraklarının bir araya gelmesiyle ortaya çok farklı ve bir o kadar da güzel bir çay çıkmaktadır. Hem yeşil çayın hem de lotus çiçeğinin faydaları ile lotus çiçeği çayını kesinlikle deneyimlemelisiniz. Peki bu kadar faydalı ve güzel olan lotus çiçeği nedir?

Lotus çiçeği, Nelumba cinsinden yağmur ormanlarında yaşayan bir bitki türlerine verilen isimdir. Lotus çiçeği oldukça kirli ve çamurlu ortamlarda yaşamasına rağmen yaprakları tertemizdir. İnanılmaz olan bu olay şu şekilde oluşur;

Lotus çiçeğinin üzerinde nano tepecikler vardır. Bu nano tepecikle toz, kir ve çamur gibi dış etkenleri üzerinde tutmaz. Bu nano tepecik üzerine gelen dış etkenler adeta sağa sola savrularak lotus çiçeğinin üzerinden dağılır. Her ne kadar kendi kendini temizlese de üzerinde azda olsa bir kirlilik kalır. Bu kirliliğide yağmur suyuyla kendi kendine temizler. Yağmur ormanlarında yetiştiği için devamlı yağmura maruz kalan lotus çiçeği, üzerine düşen yağmur sularını kirli bölgeye aktarır ve bu sayede bu az olan kirlilikten korunmuş olur. Lotus çiçeğinin bu harika ve inanılmaz özelliği hem teknoloji hemde mimari açıdan çok önemli projeye ilham kaynağı olmuştur. Örneğin dünyadaki önemli şirketlerden olan Alman şirketi Ispo, lotusan adı verdiği ve binaların dış cephesi kaplanırken kullandığı bir malzeme üretmiştir. Dünyanın birçok yerine gönderilen bu ürün ile binaların yüzeyleri tertemiz bir şekilde kalmaktadır.

Özellikle Almanlar tarafından lotus çiçeği üzerinde çok fazla durulmuştur. Hatta Almanya’da önemli bir üniversite olan Bonn Üniversitesi lotus çiçeği hakkında bilimsel araştırmalar yapmıştır. Bonn Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre lotus çiçeğinin üzerinde çivi yatağı gibi küçük noktalar tespit edilmiştir. Bu noktalar arasında yer alan küçük kirler yağmur yağması ile içerisine su almakta ve bu su ile temizlenmektedir.

Lotus çiçeği eski zamanlarda birçok uygarlık ve devlet tarafından da kullanılmıştır. Birçok uygarlık ve devlet lotus çiçeğine efsanelerinin arasında yer vermiştir. Antik Mısır, Eski Hindistan, Eski Çin ve Tibet’te ismi oldukça sık duyulmuştur. Lotus çiçeği bu bölgelerde ve daha birçok bölgede sanat eserlerinde ve kitaplarda kendine yer bulmaktadır. Günümüzde ise lotus çiçeği birçok kişi tarafından dövme olarak kullanılmaktadır. Hatta dövmelerin renklerinin bile farklı anlamları vardır. Beyaz, pembe, kırmızı ve mavi gibi renklerde kullanılan lotus çiçeği dövmesinin her renk için farklı bir anlamı vardır.