Konut Kredisi Nedir Nasıl Alınır?

Konut Kredisi Nedir Nasıl Alınır? Ev almaya karar verdiyseniz bankaların size sunduğu konut kredisinden yararlanabilirsiniz. Konut kredisi alacağınız evin teminat altına alınmasıyla verilen bir kredidir. Kredinin faizi sabit olarak 5 yıldan başlayan ve artan seçenekler ile değişmektedir.

Konut Kredisi Nedir? Alabilmek için neler gerekir?

Konut kredisi alabilmek için başvuru yapmanız gerekmektedir. Eğer başvurunuz ön onay alırsa ikinci adım olarak gerekli olan belgeleri alıp Konut Kredisi alacağınız bankaya gitmeniz gerekiyor. Konut Kredisi alabilmek için 3 belge gereklidir. Nüfus cüzdanı, İkametgah belgesi ve Gelir beyanı bu belgeleri temin ettikten sonra bankaya gidip başvurunuzu yapabilirsiniz.

Başvurunuzun onaylanması için düzenli bir gelirinizi olması en önemli etkenlerden biridir. Eğer kredi borcunuz yüzünden önceden takip kararı almışsanız Konut Kredisi alamazsınız. Konut Kredisinin de alacağınız ev ipotek olacağından kefil göstermeniz gerekmemektedir.

Konut Kredisine Uygun Olan Evler Hangisidir?

Konut Kredisi alırken alacağınız evin kat mülkiyet tapusu olması lazımdır. Projeden ve İnşaat dan alınan daireler için ise kar irtifakı tapusu gerekir. Konut Kredisi vergilerin çoğundan muaf olduğundan her bütçe için avantajlı bir kredidir.

Unutmayın Alacağınız Konut Kredisinin vadesi ne kadar az olursa o kadar az faiz ödemiş olursunuz. Kredinizi kendi maddi durumunuza uygun olarak taksitlendirmelisiniz. Birden fazla konut kredi çekebilirsiniz tabii ki bankaların taktirine göre.

Konut Kredisini Hangi Durumlarda Alamam?

Konut Kredisi alabilmek için alacağınız yerin dükkan, arsa, depo vb. olmaması gerekir. Aksi takdirde size konut kredisi verilemez. Akraba ve tanıdıklarınıza kredi alamazsınız bunun nedeni ise banka tarafından yapılan satışın finansman olarak yansıtılmasıdır.

Tamamlanmamış konutlarda da Konut kredisi alamazsınız bu yüzden konut alırken evinizin tamamlanmış olmasına dikkat edin çünkü banka tarafından gayrimenkul değerlendirme uzmanları konutun tamamlanıp tamamlanmadığına bakacaktır