Kolay Örgü Modelleri

Yeni öğrenmeye başlayanlar ve bu işi hobi olarak yapanlar için oldukça eğlenceli bir el işi olan örgü, pek çok ev hanımı tarafından severek yapılır. Haroşa, pirinç gibi bir hayli zengin tekniklere sahip olan örgü modelleri, genellikle şiş ile yapılır. Ancak şiş ile örülebildiği gibi tığ ile örebilmekte mümkündür.

Örgü Modeli Anlatımı

En eğlenceli el işlerinden biri olan örgünün, pek çok modeli vardır. Haroşa, pirinç, rende, baklava, bal peteği, zincir örgü bunlardan yalnızca bazılardır. Bu işi yeni başlayanlar için ilk etapta bilinmesi gereken birkaç örgü modeli anlatımı ise aşağıda verilmiştir.

Kolay Örgü Modelleri

Haroşa Örgü: En kolay örgü modellerinden biri olan ve hatta yeni örgü öğrenenlerin ilk olarak başlatılmış olduğu haroşa örgü modeli için ilk olarak dilediğiniz uzunlukta şişinize ilmek atmalısınız. İlk sırayı ilmek ile tamamladıktan sonra ikinci sırada ilk ilmeği boş olarak almalı, ön yüzünde de, arka yüzünde de tüm ilmekleri düz bir şekilde örmelisiniz. Bu işlemin zor gelmesi halinde yalnızca ters bir şekilde örerek de haroşa modeli elde edebilirsiniz.

Pirinç Örgü: Pirinç örgüde, örülen ürünün her iki yüzü de düz olara görülür. Bu nedenle örgünün düz yönüne ters, ters yönüne ise düz örgü örmek gereklidir. Her modelde olduğu gibi pirinç modelde de işe ilmek atarak başlamalısınız. Ardından örme işlemine başladığınıza ilk ilmeği boş almalı ve bir ters bir düz olacak şekilde devam etmelisiniz. Aynı şekilde örgünüzün arka yüzünde de ters ördüğünüz kısmı düz, düz ördüğünüz kısmı da ters örmelisiniz. Böylelikle pirinç modeli elde edeceksiniz.

Rende Örgü: Örgüye başladığınızda ilk olarak büyün ilmekleri düz bir şekilde atmalısınız. İkinci sıraya geldiğinizde ilk ilmeği boş almalı, iki ilmek düz örmelisiniz. Akabinde şişe bir ip dolayarak bunun tam zıddı olarak iki ilmeği ters örmelisiniz. Bu işlemin de ardından ipe dolanmış olan ipi ters örülen ilmeklerin üzerinden geçirmeli, söz konusu sıranın sonuna kadar bu işlemleri tekrar etmelisiniz. Bir sonraki sıraya geldiğinizde, tüm sırayı düz bir şekilde örmeli, 4’üncü sıraya geldiğinizde ise, ilk ilmeği boş alarak şişe bir ip sarmalısınız. Akabinde iki ilmeği ters örmeli ve sarmış olduğunuz ipi bu iki ilmeğin üzerinden geçirmelisiniz. Son olarak iki ilmeği ter bir şekilde örüp bu işlemleri tekrar etmelisiniz.