Kentsel Dönüşüm Kredisi Veren Bankalar Hangileridir

Kentsel Dönüşüm Kredisi

Risk teşkil eden yapıların yıkılarak yerine yenilerinin yapılmasına kentsel dönüşüm denir. Kentsel dönüşüm için çok çeşitli kamu ve özel bankalar kredi imkanları sunmakta ve kredi almak isteyenlere büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığının kentsel dönüşüm için kişilere faiz desteği verdiğini de belirtmekte fayda vardır. Aşağıda kentsel dönüşüm için kredi veren bankaları ve bankaların kampanyalarını ele alacağız.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Veren Bankaların Kampanyaları

Kentsel dönüşüm kredisi veren bankalar binasına riskli ve oturulamaz raporu verilmiş bina sakinlerine kredi vererek yeni ev sahibi olma şansı vermektedir. Kentsel dönüşüm alanında olanlar anlaşmalı bankalara başvuru yapıp kendi bütçesine göre kredi alabilirler. Bakanlıktan riskli yapı onayı aldıktan sonra kendi evini yıktırıp yerine başka sağlam bir ev yaptırmak isteyenler de kentsel dönüşüm kredisinden faydalanabilir. Yalnız bu krediden yararlanmak için devlet eliyle anlaşma yapılmış bankalara başvurmak gerekir.Kentsel Dönüşüm Kredisi Alma Şartları

Kentsel dönüşüm kredisi için riskli bölgede oturmak, risk raporuna sahip olmak ve en az 1 yıl süreyle ev yıkımı gerçekleştirdikten sonra yeni yapılan binada oturmak gerekir. Bu özelliklere haiz olarak bankaya başvurup vermeniz gereken belgeleri doldurup bankaya iletebilirsiniz.

Yapacağınız diğer işlemde riskli yapı formunu doldurmaktır. Bu formu başvuruda bulunduğunuz bankadan temin etmeniz mümkündür.

Bankalar ücretsiz olarak kentsel dönüşüm danışmanlığı hizmeti vermektedir. Aynı zamanda 24 aya kadar anapara ödemesi olmadan bankanın belirlediği uygun faiz oranları ile kentsel dönüşüm kredisi bankaların kampanyaları arasındadır.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Veren Bankalar

Devletten tüketiciye sunulmuş kentsel dönüşüm yardımı alan riskli bina sahipleri olduğu gibi yeni ev almak ya da riskli binası yerine yenisini yaptırmak isteyen kişiler bankalara kredi başvurusunda bulunabiliyorlar.

Bankaların kredi desteği vermesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığının anlaşma sağladığı bankalar arasında yer alması gerekiyor. Kentsel Dönüşüm için kredi veren bankaların listesi;

Denizbank, Türkiye Vakıflar Bankası, Türkiye Finans Bankası, Yapı Kredi, İş Bankası, Ziraat Bank, TEB, Bank Asya, Alternatif Bank ve ING Bank gibi bankalara başvuruda bulunulabilir.