Kara Listede Olanlara Verilen Kredi

Birçok vatandaş kara listede olmasından dolayı bankalar tarafından sırt çevrilmiş bir durumdadır. Kredi çekmek için yapılan başvurularda her ne kadar evrakların tam olması veya gerekli teminatların verilmesi bile kredi çekmek için yeterli olmamaktadır. Bankalar birliği tarafından oluşturulmuş olan kara liste içinde yer alan vatandaşların düşük sicilleri nedeni ile kredi alması imkansız olmaktadır. Tam bu sırada kredi notumu nasıl yükseltirim gibi faaliyetler ile kredi almanın yollarını deneyen vatandaşlar uzun süre devam eden uğraşılarından da sonuç alamayınca bu kez farklı yöntemlere başvurmaktadır.

Kredi çekemeyenlerin nakit ihtiyaçlarını karşılamak için girdikleri bu arayışta 3-5 bin tl kredi gibi taleplerinde ise taksitle ürün satan mağazalardan telefon veya beyaz eşya alarak değerinin neredeyse yarı fiyatına satarak nakit sıkışıkların dan kurtulmaya çalışmaktadır. Bu tarz yerlerde elden taksitle telefon veren veya elden taksit ile beyaz eşya veren mağazaların fiyatları normal bayi fiyatına oranla daha yüksek olmaktadır. Buradan zarar eden vatandaş tekrar yarı fiyatına satarak yüklü miktarda borç altına girerek çözüm bulmaya çalışmaktadır. Buralardan da gerekli olan taksitle telefon veya beyaz eşya alarak kredi çekmek istekleri olumsuz bulunanlar bu kez farklı yollara sürüklenmektedir.

Bazı bankalar, özellikle devlet bankaları vatandaşların içerisinde bulunduğu kredi batağından kurtulmaları için tüm kredilerini tek bir kredide toplayıp uygun faiz oranı ile tek krediye dönüştürme imkanı sunuyor. Bunun için Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halk Bankası gibi devlet bankalarına başvurabilirsiniz.