İktisat Mezunu Ne İş Yapar?

En çok merak edilen bölümlerimizden birisi olan iktisat bölümü için iş olanakları hakkında bilgi vermeye çalışalım. Çünkü iktisat mezunu ne iş yapar tam olarak yanıtı olmayan bir soru aslında. Bunun altını biraz doldurarak geniş bir yelpazede değerlendirmek gerekir.

İktisat Bölümü Nedir

İsterseniz öncelikle iktisat bölümü nedir kısa bir bahsederek geçelim. İktisat, üniversitelerin İİBF altında yer alan basitçe kıt kaynakları inceleyen bir daldır. İktisat bölümü, günümüzde bir çok kola ayrılarak maliye, çeko, muhasebe gibi bölümlerin aslında en üst dalıdır. Biz iktisatçılara göre diğer tüm bölümler iktsatın ancak bir bölümü olabilir. Konumuza devam edecek olursak iktisat mezunları çok geniş bir alanda iş bulma imkanına sahiptir. Genellikle parasal konular akıla gelse de aslında üretimin ve tüketimin olduğu her alanda iktisat vardır. Tıpkı matematik gibi diyebiliriz. Her ne kadar normatif mi pozitif mi konusunda kesin bir şey söylenmese de sosyal bilimlerin matematiğidir diyebiliriz.

İktisat Mezunu Ne İş Yapar

KPSS ile Kamu Şansı
Her iktisat veya İİBF mezunu KPSS ile birlikte kamu atamalarından faydalanarak devletin çeşitli kademelerinde görev alabilir. Sadece puana göre atama yapılan kadrolarda iktisat mezunu olmanız pek aranmaz bu nedenle rakibiniz aslında diğer tüm bölümlerdir. Ancak özellikle iktisat mezunu tercih eden kurumlar ise niteliksel olarak daha kalbur üstü alanlardır. Genellikle grafik yorumlama ve analitik düşünme gücünüz ön plana çıkmaktadır. Bu nedenle bir çok alanda sadece puan değil yazılı ve sözlü mülakat ile de teste tabi tutulursunuz. Bu nedenle iş bulmak için tercih KPSS olan birisi kesinlikle önceden kararını vermeli ve kendini o şekilde geliştirmelidir.
Özel Sektör de Kariyer Hedefi
Maalesef ülkemizde her üniversite mezunu kamuda istihdam edilemediği için ve özel sektörün de çalışanlara ihtiyacı olduğundan dolayı bir çok mezunun ikinci tercih özel sektör olacaktır. Şartları bakımından her ne kadar farklılık gösterse de (pozisyona, tecrübeye, firmaya göre) ortalamaya göre daha iyi olanaklara sahip diyebiliriz. Tabi bu şartların her geçen gün değişebildiğiniz arz talep dengesi gereği mezun sayısı arttıkça ve daha düşük ücretlerle çalışmaya razı olanlar olduğu sürece bu dengenin ne yönde değişeceğini siz de tahmin edebilirsiniz.

Para, Finans, Borsa, Banka
Bunlar daha fazla finansal iktisata ilgi duyanların tercih edeceği bir çalışma alanı olabilir. Tabi bunlar içerisinde bankacılığı günümüz anlamda düşünmemeniz gerektiğini belirtmek isterim. Yani bugün bankada veznedar olarak çalışanlar lise mezunlarına kadar düşmüştür. Bu nedenle bu kişiler bankada çalışsa da bizim gözümüzde asla bankacı olamayacaklardır. Ama bankaların çeşitli pozisyonları iktisat mezunları için iyi bir çalışma alanıdır. Bir çok özel banka ve kamu bankaları her yıl açtıkları yeni şubeler ile birlikte personel alımı yapmakta ve bir çok kişiye imkan sunmaktadır.