Hurmanın İyisi Nasıl Anlaşılır?

Ramazan ayının ve iftar sofralarının vazgeçilmezi olan hurmanın çeşitleri vardır. Hz. Muhammed s. a. v.’in hurması olan Acve en pahalı hurma olurken, meşruk, hudri, berni, İran gibi diğer hurma çeşitleri ise kalitesine göre değişmektedir.

İyi Hurma Nasıl Anlaşılır?

Uzmanlar ve esnaflar Türkler tarafından en çok tercih edilen hurma cinsinin Acve ve Mebrum olduğunu söylerken, hurmanın iyisinin ancak içine bakılarak anlaşılabileceğini söylüyor. Eğer ki hurmanın içi kararmaya durmuşsa bu, hurmanın yakın zamanda yenmeyecek kadar kötü olacağı anlamına geliyor. İçi beyaz olan hurma ise taze olduğunu ve en iyisi olduğunu gösteriyor. Bu nedenle tüketicilerin, iyi bir hurma almak için denemesi gerekiyor.

Hurmanın muhafaza edildiği yer olukça önemli görülüyor. Uzmanlar, hurmanın sıcak yeri sevmediği, soğuk bir ortamda muhafaza edilmesi gerektiğini ifade ediyor. Sıcak bir yerde hemen bozulup kurtlanacağı, bu nedenle de hurmanın soğuk depo olmadan yaşayamayacağı söyleniyor. Özellikle de 18 derecede saklanan bir hurmanın 2 sene boyunca hiçbir şey olmadan korunabileceği de belirtiliyor.

Hurmanın Faydaları

Besleyici değeri oldukça yüksek olan hurma, insan vücudunun en temel vitamin ihtiyaçları bakımından bir hayli zengindir. Özellikle de B12, yani folik asit ve proteinleri bünyesinde barındıran hurma, ayrıca kalsiyum, potasyum, magnezyum, demir, fosfor ve sodyum mineralleri ile meyve şekeri bakımından da oldukça zengin bir meyvedir.

Gerek bedensel, gerekse zihinsel yorgunluğu düşüren hurma, vücuda güç ve kuvvet sağlar, cinsel gücü artırır, kan yapıcıdır ve kansızlığa birebir faydalıdır. Hamile olanlara ve yeni doğum yapmışlara da oldukça iyi gelen hurma, yeni doğum yapmış olan annelerin bir an önce toparlanabilmesini sağlar. Karaciğeri güçlendirirken, ülsere ve böbrek yetmeliğine de faydalı olur. Hamile annenin bebeğini besler, bünyesinde barındırdığı potasyum bebek ve çocukların büyümesini sağlar. Sindirim sistemini düzenler, kabızlığı giderir, stresi azaltır, bronşit, verem, grip, kuru öksürük ve hafıza kaybı gibi hastalıklara iyi gelir.  Ayrıca kalp krizi riskini azaltır ve hem vücudun, hem de kemiklerin gelişimini destekler.