Çengelli İğne Oyası Nasıl Yapılır?

Tığ oyası ve iğne oyası, genellikle ev hanımları ya da evlilik çağına gelen genç kızlar tarafından severek yapılan, örtünmek, giyinmek, çeyiz gibi ihtiyaçları karşılamak ya da satıp evine destek olmak para kazanmak amacıyla yapılır. Özellikle günümüz internet çağında oldukça yaygın bir hale gelen tığ modelleri ve iğne oyası modelleri, yine internet aracılığı ile satışa sunularak ticareti yapılmaktadır.

Gerek tığ işi için, gerekse iğne işi için yapılabilecek oldukça fazla modeller mevcuttur. Hatta hanımlar, kendi hayal dünyalarını kullanarak da yeni modeller üretebilirler. Hem tığ oyasında tem de iğne oyasında kullanılabilecek bir oya mevcuttur ki bu da çengelli iğne olarak yapılan bir oyadır.

Çengelli iğne ile fiyonk, püskül gibi tığ oyasını ya da iğne oyasını zengin gösterecek oldukça şık duracak aksesuar niyetine oyalar yapabilirsiniz. Çengelli iğne ile fiyonk yapımından bahsedecek olursak, ihtiyacınız olan büyüklükteki fiyongu yapabilmek için aynı boyutlarda bir çengelli iğne tercih etmelisiniz. Genellikle bu tarz oyalar için hazır bulabileceğiniz çengeller mevcut olduğu gibi, sıradan bir çengelli iğnenin başını çıkararak da kullanabilmeniz mümkündür.

Çengelli İğne İle Fiyonk Yapımı

Fiyonk yaparken tercih ettiğiniz renkteki ipinizi öncelikle iğneye geçirmeli ve ardından çengele sarmaya başlamalısınız. Yaklaşık olarak 10-15 kez sardıktan sonra iğneyi sardığınız ipin altından geçirmeli ve bu kez tam ortasından olacak şekilde 1-2 kez sarmalısınız. Ortasından yaptığınız bu sarma işleminin biraz daha sıkı olmasına dikkat etmeli ve son olarak ortasından düğüm yapmalısınız. Böylelikle bir fiyonk elde etmiş olacaksınız.

Çengelli İğne İle Püskül Yapımı

Çengelli iğne ile püskül yapmak için de yine ipi iğneye geçirmeli ve tercih ettiğiniz büyüklükte bir çengelli iğneye ipinizi sarmalısınız. 10-15 kez sardıktan sonra bu defa sarılmış olan bu ipin sağ ya da sol başından iğneyi alttan geçirip 2-3 kez dolamalı ve düğüm atmalısınız. Sonrasında sardığınız ipi çengelden çıkarmalı ve baş kısmından değil de alt kısmından ipleri kesmelisiniz. Böylelikle bir püskül elde etmiş olacaksınız.

Bu gibi püskül, fiyonk tarzındaki çengelli iğne oyalarını dilerseniz tığ modellerinde, dilerseniz de iğne modellerinde kullanabilirsiniz.