Bedelli Askerlik Kredisi Veren Bankalar

Bedelli askerlik yasa tasarının TBMM’de kabul edilmesinden sonra bedelli askerlik kredisi veren bankalar ile kredi faiz oranları merak edilmeye başlandı. 25 yaş şartını sağlayan kişiler 21 günlük bedelli askerlik için toplamda 15.000 TL ödeyecekler. Elinde nakit para bulunmayan kişiler bankaların yolunu tutuyor ve bedelli askerlik kredisi talep ediyor. Peki, bedelli askerlik kredisi şartları nedir? Hangi bankalar bedelli askerlik kredisi veriyor?

 

Bedelli Askerlik Kredisi Şartları

 

Vatandaşların nakit ihtiyacını karşılayan bankalar, kredi vermeden önce bazı şartların taşınmasını ister. Bu şartlar her bankaya göre farklılık gösterir. Ancak bedelli askerlik kredisi için istenen şartlar genel olarak aynıdır. Faiz oranları bankalara göre farklılık göstermekle beraber, bedelli askerlik kredisinin genel şartları şu şekilde sıralanabilir;

 

 

l Yasal takip sürecine girmemiş olmak

 

l Düzenli gelire sahip olmak

 

l Aylık kazancı belgelemek

 

l Kredi notunun 1300 ve üzeri olması

Bedelli Askerlik Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

 

Askerlik sürecini hızlandırmak ve bu anlamda vatandaşların mağdur olmasını engellemek için bankalar tarafından bedelli askerlik kredisi verilmektedir. Bankaların uyguladıkları faiz oranları değişmektedir. İşte bedelli askerlik kredisi veren bankalar ve kredi faiz oranları:

 

Ziraat Bankası

 

Devlet bankası olması nedeni ile bedelli askerlik kredisi için en çok tercih edilen bankaların başında Ziraat Bankası geliyor. Bedelli askerlik şartlarını taşıyan ve bankanın yapacağı kredi değerlendirmesi olumlu sonuçlanan vatandaşlar 15.000 TL’ye kadar bedelli askerlik kredisi alabiliyor. 36 aya kadar vade seçeneği ile sunulan kredinin faiz oranı 1,98’dir. İsteyen müşterilere 3 aylık ödemesiz dönem fırsatı da tanınmaktadır.

 

Yapı Kredi Bankası

 

 Bedelli askerlik kredisi veren bankalar arasında yer alan Yapı Kredi Bankası, 48 aya varan vade fırsatı ile bedelli askerlik kredisini vermektedir. 24 aylık vade ile çekilecek kredi için 2,93 faiz oranı uygulanırken, 36 ay vade için 2,85 ve 48 ay vade için 2,80 faiz oranı uygulanmaktadır.

 

ING Bank

 

Bedelli askerlik kredisi için ING Bank’ı tercih eden vatandaşlar, 36 ay vade ile 15.000 TL için 2,09 faiz oranı üzerinden kredi çekebilmektedir. Bu hesaplamaya göre aylık taksit tutarı 649 TL’dir.

 

Türkiye Ekonomi Bankası ( TEB )

 

Askerlik için kredi çekmek isteyenlere bedelli kredisi veren Türkiye Ekonomi Bankası, 36 aylık vade ile 15.000 TL’ye 2,04 faiz oranı uygulamaktadır. Bankanın istediği şartları taşıyan herkes aylık 674,81 TL taksit ile krediyi çekebilir.

 

Şekerbank

 

Müşterilerinden kredi tahsis ücreti almayan Şekerbank, bedelli kredisi çekecek kişilerin en çok tercih ettiği bankalar arasında yer alıyor. 12 aya kadar çekilen kredi için uygulanan faiz oranı 1,98’dir. 24 ay vade ile kredi alanlar 2,05 faiz öderler. 36 aya kadar vade seçeneğinde ise talep edilen faiz oranı 2,10’dur.

 

Denizbank

 

Başvuru sürecini kolaylaştıran Denizbank, cep telefonu ile krediye başvuru fırsatı veriyor. 15.000 TL bedelli askerlik kredisi için uygulanan faiz oranı 3,04’tür. 12 – 36 ay vade ile verilen kredi için aylık taksit tutarları kredi toplamına göre değişir.

 

Garanti Bankası

 

Bedelli askerlik kredisi veren son banka Garanti Bankası’dır. 15.000 TL’lik bedelli kredisi için uygulanan faiz oranı 2,69’dur. 36 ay vade ile verilen kredinin aylık taksit tutarı 710 TL‘dir.