Bebekler Ne Zaman Çilek Yemeli?

Çilek, bebekler için de sağlık açısından oldukça büyük öneme sahip olan vitaminler ve flavonoidler bakımından oldukça zengin bir gıdadır. İronik olarak ayrıca çilek, hiç istenmeyen alerjik reaksiyonlardan da sorumludur. Bu sebeple bir bebeğe sahip olan ebeveynlerin bebeklerine ne zaman, nasıl ve ne şekilde çilek yedirmesi gerektiğini öğrenmesi ve bu konuda uzmanların tavsiyelerini dinlemeleri gerekir.

Çilek bebeklerde alerjik reaksiyonlara neden olabilecek meyve çeşitlerinden biridir. Dolayısıyla bebeklere çilek yedirilmesi konusunda doktorların birbirinden farklı görüşleri mevcuttur. Pek çok uzman bebekler için 1 yaşından önce çilek yemenin sakıncalı olduğunu ifade etse de, Amerika Birleşik Devletleri’nde Amerikan Pediatri Akademisi’nde görev yapan uzmanlar tarafından hazırlanan bir raporda ise, 6’ıncı ayından itibaren bebeklere çilek yedirilebileceğine dair haber verilmiştir.

Çilek Yiyen Bebekte Alerji Belirtileri

Çilek yiyen bir bebeğin alerjik reaksiyon gösterdiğinin belirtileri, genellikle çileğin temas ettiği ağız ve çevresinde döküntü şeklinde ya da bunun aksine kaşıntı şeklinde görülebilir. Öte yandan bazen şiddetli reaksiyonların belirtisi olarak boğazda şişlikler de görülebilir. Vücutta ürtiker, astım ya da egzamanın ilerlemesi de alerjik reaksiyon olarak kabul edilir. Yine gaz sıkıntısı, bulantı, kusma, ishal, mide krampları, yüz, dil, dudak veya boğazın şişliği, meyvenin temas ettiği ciltte döküntüler de alerjik reaksiyonlardandır.

Bebeğe Çilek Nasıl Yedirilmelidir?

Öncelikle bir bebeğin çilek yiyebilecek kapasiteye gelip gelmediğine bakmalısınız. Eğer ki bir bebek başını dengeli tutabiliyorsa, destekle oturabiliyorsa, çiğneme hareketlerini yapabiliyorsa, iştahında bir artış varsa, kilo aldığın hissediyorsanız ve verdiklerinizi merakla alıyorsa çilek yemeğe müsait bir hale gelmiş demektir.

Bebeğiniz için çileği bütün bir meyve olarak hazırlamaktansa bir püre haline getirmeniz daha iyi olacaktır. Hatta diğer meyveler ile blenderdan gerçek de verebilirsiniz. Uzmanlar tarafından 3 yaşına kadar olan bebeklere çileğin ve diğer meyvelerin püre halinde verilmesi önerilir. Ayrıca 6-12 arası olan bebekler için bir gün içerisinde bir su bardağının dörtte biri kadar meyve verilmesi tavsiye edilir.