Bankaların Sahte Dolandırıcılık Reklamlarına Dikkat!

Bankacılığın ön planda olmasıyla beraber banka dolandırıcıları da günden güne artmaya başladı. Televizyonlarda, gazetelerde ve haber sitelerinde banka dolandırıcıları mağdurları haber oldu. Bunun üzerine medya ve reklam şirketlerinde bu konuda bilgilendirici yayınlar yapılmaya başlandı. Ayrıca Türkiye Bankalar Birliği de bu konuda açıklama yaptı. Bankalar müşterilerine uyarı amaçlı, “ Acil kredi, hızlı kredi, krediniz bir tık uzağınızda gibi mesajlara itibar etmeyin!” tarzında mesajlar gönderdi. Ancak buna rağmen maalesef dolandırıcıların önüne geçilemedi ve mağdurlar arttı.

Dolandırılma Durumunda Ne yapılmalı?

Acil kredi, hemen kredi verelim tarzı mesajlara kesinlikle inanılmamalıdır. İnanma durumunda maddi ve manevi zararlar sizleri bekliyor. Dolandırıcılar, inanan kişiler adına sahte evrak düzenleyerek kredi çekmektedir. Bu en çok kullanılan dolandırıcılık yöntemi denilebilir.  medya ve reklam şirketleri bilgilendirici mesajlar paylaşıyorlar.

Dolandırıcılığın artmaması için kredi çekmek isteyen müşteriler direk bankaya uğramalı ve başvuru yapmalıdır. Sürekli banka personeli ile iletişim halinde olunmalıdır.

Dolandırılmak üzereyseniz ve fark ettiyseniz de hemen 155 polis imdadı aramalısınız.

Sosyal Medya Sitelerindeki Sahte Banka Reklamlarına Dikkat!

Günümüzün en önemli iletişim araçları arasında olansosyal medya göründüğü kadar masum değil. Özellikle art niyetli kişiler tarafından yapılan bu tür eylemlere kanan insanlar çok büyük pişmanlıklar yaşayabilmektedir. Bu tür dolandırıcılıklardan birisi de sosyal medya sahte reklamları.

“Bankamızdan 100 TL’lik alışveriş yapan herkese bir iPhone X” gibi saçma ve uyduruk kampanyalarla karşımıza çıkan bu tür reklamlara tıkladığınızda ise aynı saçmalıklarla devam eden “Bunu WhatsApp üzerinden rehberinde bulunan tüm kişilere göndermeniz gerekmektedir. İlgili adımları takip ediniz.” cümlelerle karşılaşmanız çok olası.

Sosyal medya sahte reklamlarına kanmamak için ise bankaların hiçbirisinin 100 TL gibi bi alışveriş ile size bi çekiliş vaat etmeyeceğini veya 100 TL’lik alışveriş yapan herkese iPhone X gibi şeyler vermeyeceğini bilmelisiniz. Sonrasında çıkan başka reklamlar ise WhatsApp gibi bir bankanın asla böyle şeyler yapmayacağını bilmelisiniz. Banka sitelerinin adres çubuğunda ise “.com” ile biter.

Facebook’ta Sahte Reklam Yaparak Milleti Dolandırma

Sosyal medya son yıllarda hayatımızın vazgeçilmez bir gerçeği adeta her birimizin birer uzvu olmuş konumda. Sosyal medya da bu kadar geniş bir kitlenin takılıyor veya zaman geçiriyor olması elbette birilerinin bunu kötü niyetleri için kullanmasına engel olamıyor. Son zamanlarda özellikle de Facebook üzerinden yüzlerce kişi dolandırıldı.

Sosyal Medya ile Nasıl Dolandırıyorlar?

Sosyal medya hesabınıza özellikle de Facebook hesabınıza bir mesaj veya ana sayfanıza bir reklam olarak çalıştığınız bankanın sahte reklam linkini göndererek ilk önce dikkatleri çekiyorlar. Ardından kişiler kullanıcı bilgilerini ve şifrelerini girer girmez dolandırıcılar bu bilgileri kullanarak hesaplarda ki tüm parayı çalıp hesabı 1 dakika içinde boşaltıyorlar. Bu durumun önüne geçmenin en kısa yolu hiçbir şekilde sosyal medyadan gelen banka linklerine tıklamamaktır.

Facebook Sahte Banka Reklamlarına ve Dolandırıcılara Neden İzin Veriyor?

Facebook dünyanın her yerinden insanların neredeyse tüm kişisel bilgilerini barındıran en büyük sosyal medya hesabıdır. 1 Milyara yakın üyesi ile adeta ayrı bir dünya olan Facebook son zamanlarda dolandırıcı reklamları ile duyulur oldu.

Facebook bu reklamlara neden izin veriyor?

Facebook her şirketin olduğu gibi önceliğine kar amacını koyan bir şirket. Amaç gelir elde etmek olduğu için ve reklamı veren kişi veya kurumlar Facebook dolandırıcılık yöntemi denen yöntem ile Facebook tarafından belirlenen kuralları harfiyen yerine getirdikleri için reklam vermeleri engellenemiyor.

Facebook bunu özgürlük başlığı altında belirtse bile; şikayet ve itirazların gelmesi halinde herhangi bir firma veya kişi reklamının dolandırıcılara ait olduğu saplanırsa kapatacağını belirtiyor. Yani dolandırıcıları engellemenin yolu Facebook için mahkeme kararından geçiyor.