Altın Kredisi Veren Bankalar Hangileridir

Kişinin ister kendi ihtiyacı için isterse tanıdıkları için altın almak istediğinde her daim yanında nakit parası bulunmayabilir. Bu gibi durumlarda bazı bankalar kredi yoluyla kişiye altın satışı yapabilmektedir. Yapmanız gereken şey kredi veren bankada şahsınıza ait bir altın hesabı açtırmaktır. Altın hesabınızda olan altınları garanti ederek altın kredisi almak mümkündür. Bazı altın alımı satan firmalara da yarar sağlayan altın kredisi piyasada çokça talep görmektedir. Yazımızda altın kredisi veren bankaların şartlarını ve bu bankaların hangi bankalar olduğunu işleyeceğiz.

    Bankaların Altın Kredisi Hesabı İşleyişi Nasıldır

Eski zamanlarda büyüklerimiz altınlarını mendil içinde kıyıda köşede biriktirirlerdi. Ancak günümüzde bankalar bu konuya el koydu ve kendi bünyelerinde çeşitli kampanyalar düzenleyerek kişiler için özel altın hesabı oluşturdu. Bankalar artık altın hesabında biriktirdiğimiz altın miktarlarına mahsuben altın kredisi verebiliyor. Bireysel altın kredisi için yürütülen bu oluşumda bankaların ihtiyaç kredisi faiz oranları ve vade süresi de bireysel altın kredisi için aynı prosedürde faaliyet göstermektedir. Bankaya yatırdığını altınınıza dokunmadan bireysel altın kredisi ile mevcut altınlarınızı bankaya kefil göstererek kredi alabilirsiniz.

Altın kredisinden en çok faydalananlar da finansman desteğine ihtiyaç duyan firmalardır. Özellikle altın alım satımı yapan şirketler altın kredisi sayesinde pazar paylarını daha çok arttırmakta ve tekrar altın ile geri ödeme yapabilmektedir.

Altın kredisi için bankalar kredi almadan önce vade süresini ve faiz oranlarını belirlerler. Altın kredisi veren bankanın kampanya durumuna göre bu işleyiş değişebilir. Bu sayede kuyumculuk sektöründe çalışanlar da piyasa dalgalanmalarına göre hareket etmek zorunda kalmazlar.

     Altın Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Ülkemizde kuyumculuk alanında çalışan farklı vade ve ödeme seçenekleri sunan ve kendi altınlarını kullanarak geri ödeme planı hazırlayan çok çeşitli bankalar bulunmaktadır. Altın kredisi veren bankalar Vakıfbank, Akbank, TEB, Denizbank, İş Bankası, Kuveyttürk Katılım Bankası olarak sıralanabilir.